PT-M12SA-300-G
Specifications
PT-M12SA-300-G
Standard Warranty
2 yr
Extended Warranty
Available
12 Inch XGA by Intel® Elkhart Lake Platform by x6413E Processor
Support up to DDR4-3200 Max 32GB (ECC support)
Multi-display supported: 1 x Display port + 1 x DVI-I(DVI-D+VGA)
Dual RJ-45 port supports 2.5GbE (Wake On LAN Support)
Fan less design with removeable 2.5” storage driver bay
IP65 front bezel Aluminum & dustproof application
For details about an extended warranty, please contact us.
Datasheet
Add to My Catalog
Technical Support
Contact Sales
Technical Column :Industrial Touch Panel Technology
Similar Model
12" PCAP model
15" Resistive model
Overview / Features
Specifications
Ordering Information
Downloads / Support
Mechanical Design
Mounting
Panel Mount; VESA Mount
Software Support
Supported OS
Windows 11 24H2 LTSC 2024 64-bit
Core System
CPU Generation (Development code)
Elkhart Lake
Processor
Atom x6413E
CPU socket
Memory
up to 32GB
RAS
Hardware monitor (Fan speed / Temperature / Voltage); Watchdog timer
GPU
AI Performance
Security
TCG TPM 2.0; NIST SP800-147 (BIOS Write Protect); Secure Boot USB Key
Touch Screen
LCD size
12.1-inch
LCD resolution
1024 x 768 (XGA)
Touch panel resolution
1024 x 768
Detection method
Analog resistive touch
Interface
Video
1x DisplayPort; 1x Analog RGB
LAN
2x 2.5GbE
Wireless
Audio
1x Line out; 1x Mic-in
I/O
2x USB3.1 Gen2; 4x USB2.0; 3x RS-232C; 1x RS-232C/422A/485
Memory card
1x CFast slot
Expansion Slot
Expansion bus
Drive bay
1x 2.5-inch bay (SATA)
Power
Input voltage
12 to 24VDC
Environment
Operating temperature
0 to 50°C (32 to 122°F) (w/ 0.7m/s Air flow, Extended temp. SSD)
Storage temperature
-20 to 60°C (-4 to 140°F)